• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
EĞİTİM BİLGİLERİ
Takvim

Anasayfa

 Basel için namaz vakitlerini İMSAKİYE bölümünden indirebilirsiniz!
Allah teâlâ nasib ederse 17 Eylül; 11 Rabiül-evvel, Pazarı, Pazartesiye bağlayan gece MEVLİD KANDİLİdir. Cümle islâm âlemine mubarek olsun!
Bu gecenin, dört adı vardır. "Mübarek gece", "Berae gecesi" "Sakk gecesi", "Rahmet gecesi". Ve denildi ki bununla Kadir Gecesi arasında kırk gün vardır. Berae ve Sakk gecesi denilmesi hakkında da denilmiştir ki, haraç tamamen alındığı zaman beraetlerini (temize çıkmalarını) dile getiren bir sened yazıldığı gibi, Allah Teâlâ da bu gece mümin kullarına beraet yazar. Ve denilmiştir ki bu gecede beş özellik vardır:
Euzü billahi mine'ş-şeytani'r-racîm Bismillahi'r-rahmani'r-rahîm. Ey Bizleri varlığa erdiren, Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran, Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu peygamber efendimize Sonsuz salat ü selam olsun. Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek berat ve gufran gecesinde bir kere daha dergah-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:
Allah Celle Celâlühü ibadetleri Qamer; yani ay senesine göre emretmişdir. Ay senesi güneş senesinden on veya onbir gün daha kısadır. Bu sebebden dolayı Ramazanı şerif, her sene daha erken gelmektedir
Mükellef Müslümanın, ibadet niyetiyle, imsakdan (şafak sökmeye başlamasından) güneş batıncaya kadar, yeme içme ve şehevi arzulardan nefsi tutmasıdır. Ramazan orucu, islâmın beş temelinden üçüncüsüdür. Oruç da namaz gibi farz olan, bedeni bir ibadettir. Medine-i Münevverede Hicret'in ikinci yılı Şa‘ban ayının sonunda farz kılınmışdır.
Ramazan-ı şerifin, 27. gecesi "Qadir Gecesi"dir. İnsanlara dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabı Qur'an-ı Kerim Peygamberimiz (Aleyhisselâm)a Ramazan ayı içinde Qadir Gecesinde inmeye başlamış, Hz. Muhammed (Aleyhisselâm)a peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve İslâm güneşi bu gecede doğmuştur. İşte bu önemli olaylar Qadir Gecesine büyük bir şeref vermiş, üstün bir değer kazandırmıştır. Qadir gecesinin bin aydan daha haylırlı olduğu Qur'an-ı Kerim'de açıkça bildirilmiştir.
... 24 ...
Vakıf Binası
İlâhiler ve Vaazlar
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.26029.2973
Euro10.730010.7730